|
Startsida
Bandy
Säsongen 2008-09
Läsvärt
Artiklar och nyheter

|
Senaste gången AIK och Djurgården mötes i bandysammanhang vann Gnaget med 6-4.
|
Annandagsbandy med derby
Annandag jul är en klassisk bandydag, men årets annandagsbandy har alla möjligheter att bli något extra. AIK:s motståndare på Bergshamra Arena denna dag är nämligen inga andra än lillebror Djurgårdens IF/BF. Avslag kl. 13.15.
Både storebror AIK och Djurgårdens IF skördade stora framgångar i bandy under seklets början. Lagen möttes i SM-final 1909 och 1914, med AIK som segrare vid båda tillfällena.
I mitten på 60-talet föll båda klubbarna ur landets högsta serie och sedan dess har man hållit till på lägre nivåer i seriesystemet.
1969 möttes lagen i division 2, vilket då var landets näst högsta serie, men sen skulle det dröja ända till 2006 innan lagen möttes i ett bandyderby igen. Då, på annandag jul 2006, skapade nära 400 åskådare en härlig inramning på Spånga IP. AIK förlorade med 4-9, men fick sin revansch senare samma säsong då man i returen, som också den spelades på Spånga IP, besegrade Djurgården med 6-4.
Nu möts ärkerivalerna igen, på den klassiska bandydagen annandag jul. Spelplatsen denna gång är nya Bergshamra Arena och avslag sker kl. 13.15. Välkommen till en av bandyårets stora höjdpunkter!
Text: Peter Nilsson
Foto: Magnus Neck
[081214]

|