Startsida Fotboll Damer Läsvärt Pil Hodan i U21-landslaget

Avskiljare

Hodan i U21-landslaget

AIK:s mittfältare Hodan Siid-Ahmed har gjort så bra insatser i F19-landslaget och i AIK, att hon nu har blivit uttagen till U21-landslaget.

20-26 juli avgörs årets öppna nordiska turnering för U21-damer i Värmland. Under fyra speldagar gör åtta nationer upp på flera arenor runt om i länet. Förbundskapten Helena Kihlberg-Bystedt har nu nominerat den svenska truppen till turneringen.

I den finns det ett par debutanter, vilken en är AIK:s Hodan Siid Ahmed som har gjort fina insatser i F19-landslaget och nu är det dags att flytta upp.

Hodan har sedan tidigare spelat 18 st F19/F18 samt 8 st F17/F16-landskamper. Hon var dessutom med i den U21-trupp som i våras slog Frankrike.

AIK Fotboll Damer
[050703]

 

 
Hodan Siid-Ahmed
Hodan Siid-Ahmed

Avskiljare

Presentatation av truppen med bilder och detaljerad information om varje spelare/edare, lagbild, spelarstatistik för både serien och försäsongen, fakta om spelarna på alla ledder, hur ser matchdräkten ut, hur gör du för att skicka e-post till våra spelare/ledare eller få deras autografer + mycket annat kring truppen