Startsida Fotboll Säsongen 2005 Läsvärt Artiklar och nyheter

Dennis Östlundh näste man till AIK

Dennis Östlundh, med ett förflutet i AIK, GIF Sundsvall och senast Assyriska Föreningen, är senaste förstärkningen inför kommande säsong. Den 27-årige mittfältaren, som två gånger varit med att ta upp ett lag i Allsvenskan, har skrivit på ett fyraårskontrakt med AIK.

- Det känns inspirerande att få chansen att bygga något stort med AIK, säger Dennis. Jag har bara fått positiva intryck av klubben och staben.

Dennis Östlundh har sin fotbollsuppfostran i AIK, från 14 års ålder till och med den allsvenska debuten som 18-åring 1996, och har således hittat hem efter ett åtta år i först GIF Sundsvall och senast i Assyriska Föreningen. På meritlistan finns fyra säsonger i Allsvenskan och fem i näst högsta serien.
  1996 gjorde han allsvensk debut i AIK och hann med totalt tre matcher det året. Därefter flyttade Dennis till Sundsvall och spelade för "Giffarna" i sex säsonger. Först tre år i division ett (76 matcher och 30 mål) och därefter tre år i Allsvenskan (62 matcher och 13 mål). De senaste två åren har han spelat för Assyriska Föreningen (56 matcher och tolv mål i Superettan). Det innebär totalt 65 matcher i Allsvenskan och 132 i Superettan/division ett.
  Två gånger har han varit med att föra sitt lag upp från Superettan/Division ett till Allsvenskan, 1999 med GIF Sundsvall och i år med Assyriska (låt vara med viss assistans av Svenska Fotbollförbundets licensnämnd).
  - Jag ser fram emot att göra det igen. Det måste vara den självklara målsättningen för klubben.

- Dennis är i mina ögon en central mittfältare och kommer att spela i AIK med en lite offensiv touch, säger tränaren Rikard Norling. Ha har lång erfarenhet av elitfotboll, både i Allsvenskan och Superettan.

Trots att Dennis spelat i såväl Väsby IK (som pojklagsspelare), GIF Sundsvall som AIK - klubbar som Norling tränat - har de båda inte haft med varandra att göra tidigare.

Text: Tommy Bäckman
Foto: Bildbyrån
[041217]

 

 

Läs även

Allt om säsongen
Läget i truppen

Avskiljare