Startsida Fotboll Säsongen 2006 Läsvärt Artiklar och nyheter

AIK:s tränare Jörgen Zetterström rapporterar från träningslägret i Turkiet. Bilden är dock hämtad från hemmaplan, det vill säga Skytteholm.

Lyckat träningsläger för damlaget

En vecka i den sydturkiska värmen har gjort damerna gott. Vi valde att inte spela några matcher under vårt läger för att kunna lägga all kraft på att träna mycket. Tio träningspass samt några teoripass på sex dagar har varit jobbigt men nyttigt. Med den höga belastningen vi haft har vi inte jobbat så mycket med tempo och uthållighet i de olika momenten utan mer lagt tid på att nöta in saker, saker som man ofta inte tycker sig ha tid med hemma.

Allt har fungerat väldigt bra och vi har bott fantastiskt fint. Planerna får inte högsta betyg men dom var i alla fall platta även där det saknades gräs.

17 spelare var med inklusive Cissi och Linnea från juniorlaget. Glädjande att Lina Hedkvist kunde genomföra alla träningarna och att hon återhämtat sig fortare än väntat från sitt svåra benbrott. Viktigt för oss som har en tunn trupp är att alla spelarna klarade veckan utan några skador. Maya vilade ett pass efter lite kramper i baksidan av låret och Hanna J vilade sista dagen då hon blev väldigt stel i ryggen. Båda dessa är dock säkerligen tillbaka under denna vecka.

På lägret valdes Hanna Jöhnk till lagkapten för säsongen och Emilia Reimer till assisterande lagkapten.

Närmaste veckan spelas två matcher. På onsdag är det match i Victoria cup, kl 18.30 på Skytteholm mot Segeltorp och på söndag en träningsmatch mot Hammarbys division två-lag på kanalplan.

Text: Jörgen Zetterström
Foto: Magnus Neck
[060404]