Startsida Fotboll Säsongen 2006 Läsvärt Nedräkningen GAIS inifrån

Gais avancerade till Allsvenskan via kvalspel mot Landskrona BoIS. Det kan bli kvalspel även i november 2006.

Gais assisterande tränare Hans Gren

Hans Gren är assisterande tränare i det Gais som 2005, via kvalspel mot Landskrona BoIS, tog klivet upp i Allsvenskan.

Berätta först lite om fjolårssäsongen – hur upplevde ni superettan 2005?
Ja, vi var ju med väldigt långt in i serien, låg väl etta ett tag också. Målsättningen var ju redan från början att vi skulle gå upp men på våren spelade vi väl egentligen en fotboll som vi fick väl bra betalt för, det vill säga vi vann en massa matcher där vi egentligen inte var speciellt bra. Vi hade ju Wilton som i princip ensam klarade oss kvar däruppe, han gjorde ju mål på allt. Sen låg vi ju konstant bland de tre bäste under hela säsongen så till slut var det väl rättvist at vi tog den där tredje platsen. Vi kanske till och med siktade in oss på att kunna komma tvåa men den chansen försvann väl i princip när vi mötte Öster hemma på Ullevi och förlorade på ett väldigt underligt mål. Den borde vi ha vunnit faktiskt. Så serien kändes bra hela året, tycker vi går upp välförtjänt faktiskt.

Och sedan de två kvalmatcherna mot Landskrona?
Där gick vi in med en positiv vind i ryggen, vi spelade väldigt bra i slutet av serien. BoIS hade väl inte riktigt samma känsla. Sen tror jag att vi överraskade många genom att köra hårt offensivt från start hemma på Ullevi i den första matchen. Vi startade ju med både Hasse Blomqvist och Daniel Nicklasson samtidigt. Men vi hade så starkt självförtroende att vi ville köra på. Sen fick vi 2-0 i första halvlek. Sen tyckte vi att det var rätt skönt efter matchen att de faktiskt gjorde ett mål i andra. Det innebar ju, rent psykologiskt att de gick in i returen med en känsla att 1-0 skulle räcka. Även vi fick ett bättre utgångsläge, mentalt så att säga. Sammantaget tycker jag att vi vann mötena rättvist.

Vad har ni gjort sedan säsongen 2005 tog slut?
Vi tränade på hela november ut och sedan fick grabbarna ledigt i hela december med individuella träningsprogram. Började igen den 2 januari och har sedan dess haft en väldigt strulig försäsong. Vi har haft väldigt många skador i omgångar vilket innebär att nivån är väldigt ojämn mellan killarna. Nu är alla tillbaka dock. Faktum är att vi inte ställt upp med samma elva någon enda match.

Det är en ganska speciell säsong i år med en tidig start och ett väldigt långt sommaruppehåll. Hur kommer ni att lägga upp det för att klara av detta så bra som möjligt?
Vi kommer att köra ett par dagar till efter den 15 maj och sedan tar vi ett längre uppehåll, 9-10 dagars semester. Sedan kör vi igång igen med förhoppningsvis ett par bra matcher bland annat.

Ni kommer nu upp som fjärde lag i allsvenskan från Göteborgstrakten – hur ser ni på det. Positivt eller finns det negativa aspekter också?
Jag kan inte se något negativt alls med detta. Tvärtom är det kul, matcherna blir ovanligt intressanta. Ja, det vet ju ni där uppe i Stockholm hur kul det är med derbyn. Publika höjdare. Sen är det ju andra positiva saker med detta att möta så många lokala lag, det är korta resor och det är lätt att hålla koll på våra motståndare. Nåja, det är ju samma sak för dem.

Som sagt, upp efter kval i fjol. Vad har ni satt för mål med året?
Ja, alltså vi har ju ett ganska klart mål och det är att komma så högt upp vi bara någonsin kan. Sen är vi ju realister: vi är nykomlingar och det är en tuff serie vi kommit till. Vi säger så här – kan vi vara ett allsvenskt lag 2007 utan att behövt att kvala så är vi mycket nöjda med det.

Ni har, likt AIK och en hel del andra lag, satsat mestadels på relativt okända nya förmågor i det som kallas the silly season. Hur känner ni att ni lyckats? Är ni färdiga?
Jag tycker vi klarat detta bra. Vi har fått de spelare som vi talade om innan och bland annat ett par spelare med en massa allsvensk rutin som Sandklev som gör sin 9:e allsvenska säsong och Jonas Lundén som varit med länge. Sedan har vi en hel del utländska spelare med internationell rutin som Stevenson, den Jamaicanske landslagsmannen. Men vad är egentligen en känd spelare kan man fråga sig, vi har ju inte råd att köpa de etablerade spelarna och med tanke på detta är vi mer än nöjda. Vi har en lucka och det är en anfallare som skall in, men det är ingen brådska.

Hur ser skadeläget ut?
Ja, säger jag att det ser bra ut utmanar jag väl ödet men det gör det faktiskt. Vi har inga långtidsskadade, en del småskavanker bara.

I fjol fick ni föra många matcher, i år kanske det inte kommer att ske i lika stor grad. Hur skall ni spela är det tänkt?
Ja, det är din analys av hur det kan komma att se ut. Det finns säkert matcher vi inte kommer att kunna föra så bra men vi hoppas kunna spela vårt spel. Men ett disciplinerat försvarsspel som grund skall vi ändå försöka hålla på vår vanliga offensiv. Man vinner inte matcher om man inte gör mål, eller hur. Vi måste givetvis se vilket motstånd vi har framför oss och ibland kan vi få komma att anpassa oss – självklart. Men ibland hoppas jag att det kan vara tvärtom.

Ni har gått väldigt bra på försäsongen, åtminstone rent resultatmässigt. Hur har det sett ut på plan?
Med tanke på att vi aldrig haft samma lag i våra matcher är jag väldigt nöjd. Vi har mött många lag från Superettan och vi har haft rätt så lätt mot dem, lättare än i fjol så det känns som vi ligger bra till. Nu skall vi avsluta mot tuffare motstånd, Häcken och Vålerenga och då får vi bekänna färg. Det lär behövas, superettalag är bra att möta men de skall man bara slå. Och det är inte sådana lag vi kommer att möta Vi måste få veta var vi står, få upp hårdheten och snabbheten i oss och på motståndare. Men vi känner att vi är på rätt väg, helt klart!

Vi i AIK fick hit en kille från GAIS som vår tränare helst hade sett i AIK redan förra året, nämligen Wilton. Vad kan du säga om honom?
Wilton ja, han gjorde en massa mål för oss i början av förra säsongen då våra motståndare inte hade fått upp ögonen på vare sig honom eller oss. Sedan fick han det svårare när han blev hårdare. Men det är en mycket bra fotbollspelare, helt klart. Duktig på att hålla i boll, ta sig runt snabbt och ta skott.

Text: Johan Florén Läs mer!
Foto: Bildbyrån
[060317]

 

 

Läs även

Allt om Nedräkningen

Avskiljare