|
Startsida
Fotboll
Säsongen 2007
Matcher
AIK-GAIS
 |
Söndag 30 september 2007, kl 17.00
AIK-GAIS
Råsunda Fotbollstadion |
 |
| När lagen möttes 25 juni på Ullevi blev det 1-1 sedan göteborgarna tagit ledningen i åttonde minuten och Nicklas Carlsson
utjämnat i 14:e. |
Inför AIK-GAIS
På söndag tar AIK emot GAIS på Råsunda. Båda kommer till spel med ett derby i början av veckan. För AIK:s del behövs en trepoängare för att inte
tappa i slutspurten, för GAIS behövs någon enstaka ytterligare poäng för att säkra kontraktet.
Den allsvenska guldstriden blir bara mer och mer oviss för varje match som spelas och inför de avslutande fyra omgångarna har inte mindre än sju lag en hygglig
chans att ta hem titeln. AIK är en av kandidaterna.
Efter två raka kryss behöver dock de svartgula sannolikt en vinst över GAIS för att inte tappa mark.
I tider då avstängningarna duggar tätt finns det bara en sådan i söndagens match. Jimmy Tamandi får vila. Dulee Johnson, Lucas Valdemarín och Iván Obolo
blir dock avstängda efter nästa varning.
GAIS har hamnat i ingenmansland. Laget har tolv poäng upp till serieledande IFK Göteborg och kommer varken ut i Europa nästa år eller ut i Skandinavien (Royal League) när Allsvenskan är färdigspelad. Till tabelljumbon Trelleborg är det sju poäng. Det allsvenska kontraktet är med andra ord inte säkrat ännu, även om det förefaller osannolikt att alla de tre bottenlagen skall passera ”Makrillarna” under de fyra omgångar som återstår.
GAIS har bara en vinst på de åtta senaste matcherna (1-0 mot Gefle) men har under samma period visat sin duglighet med oavgjorda resultat mot Halmstad, Djurgården och nyligen mot Kalmar – tre av AIK:s konkurrenter i toppen.
Dagen efter AIK:s 1-1 mot Djurgården tog GAIS emot IFK Göteborg inför drygt 30 000 åskådare på Ullevi. Pontus Wernbloom avgjorde derbyt med mål redan i andra minuten, fler blev det inte. Den grönsvarta startelvan såg ut enligt följande:
Dime Jankulovski – Jonas Lundén, Andreas Tobiasson, Rickard Ekunde (46), Kenneth Gustafsson – Bobbie Friberg da Cruz, Ikpe Ekong (30), Daniel Nicklasson (75), Eyjólfur Hédinsson, Sheriff Suma – Fredrik Lundgren.
Avbytare: Johann Gudmundsson (30), Christos Christoforidis (46), Wandersson do Carmo (75), David Durmaz, Axel Wibrån.
Ingen av GAIS:arna saknas på Råsunda på grund av avstängning däremot tvingades både Richard Ekunde och Ikpe Ekong lämna derbyt skadade. Båda tillhör kategorin ordinarie i startelvan.
Andreas Tobiasson och Dime Jankulovski är de två som spelat i samtliga allsvenska GAIS-matcher i år, Bobbie Friberg da Cruz, Kenneth Gustafsson och Ikpe Ekong hade tillhört den skaran om det inte varit för enstaka avstängningar.
Bara två lag har gjort färre mål än GAIS i årets seriespel. Nämnde Bobbie är grönsvart skyttekung med fyra mål, Fredrik Lundgren har gjort tre.
AIK har nio raka utan förlust mot GAIS, som dock klarat oavgjort i tre av de fyra senaste drabbningarna. Senast Makrillarna vann var i maj 1991 och senast de tog hem en seger mot AIK på Råsunda var för 33 år sedan. Låt vara att det sedan dess bara spelats nio matcher mellan AIK och GAIS på nationalarenan.
När lagen möttes på Ullevi i slutet av juni blev det 1-1 efter grönsvart mål av Andreas Tobiasson, och svartgul kvittering av Nicklas Carlsson.
Text: Tommy Bäckman 
Foto: Bildbyrån
[070930]

|