Startsida Pil Fotboll Pil AIK Fotboll AB Bokslut 2000

Bokslutskommuniké för perioden 1 januari - 31 december 2000

AIK Fotboll ABs första verksamhetsår som idrottsaktiebolag

År 2000 är AIK Fotboll ABs första verksamhetsår som fullvärdigt idrottsaktiebolag. Detta i överensstämmelse med de beslut och avtal som fattats av och med Allmänna Idrottsklubben i Solna. I praktiken innebär det att fotbollens elitidrottsverksamhet, herr och dam, i sin helhet bedrivs inom bolaget.

1999 bedrevs den idrottsliga elitfotbollsverksamheten fortfarande i föreningen. Enligt avtal skulle det ekonomiska överskottet av denna verksamhet lämnas av föreningen till bolaget som ett ovillkorat aktieägartillskott. Överskottet av elitfotbollsverksamheten 1999 blev 16406 tkr och bolaget erhöll i mars 2000 motsvarande belopp som ett ovillkorat aktieägartillskott vilket förts till bolagets fria egna kapital.

Syftena med det kapitaltillskott bolaget anskaffade vid nyemissionen i september 1999 och det ovillkorade aktieägartillskottet från föreningen AIK, var att fortsätta att utveckla bolagets organisation, förstärka elitspelartruppen samt förbättra AIK Fotbolls tränings- och utvecklings-möjligheter. Detta arbete har fortsatt enligt fastställda planer på alla nämnda områden. Organisationen har utökats och förstärkts med funktioner inom ekonomi, administration och information.
Elitspelartruppen har fortsatt att förstärkas med ett antal spelare av mycket god standard, t ex Teddy Lucic. Arbetet med att göra träningsanläggningen vid Karlberg ännu mer ändamålsenlig har genomförts parallellt med att organisationen kring elitlagen förstärkts. Detta innebär nya resurser för skötsel av Karlberg och daglig hantering samt utökade tränareresurser för klubbens lovande spelare i utvecklingstruppen.
Kostnaden för ovanstående organisationsutveckling belastar, utöver den normala driften, resultatet som redogörs för nedan. Det förtjänar att påpekas att dessa satsningar, såsom angavs i prospektet hösten 1999, givetvis bedöms som lönsamma över viss tid. Dessa satsningar hade inte kunnat göras utan den kapitalförstärkning som gjordes 1999.

Resultat

Resultatet efter finansiella intäkter och kostnader och inklusive samtliga organisations-utvecklingskostnader enligt ovan uppgick för helåret 2000 till - 19889 tkr. Resultatet är väsentligt sämre än vad som planerades och förväntades för året. Ursprunglig budget för året var i nivå med utfallet men budgeten innehöll inga intäkter för större spelarförsäljningar till utlandet. Under året gick Mattias Asper till Real Sociedad i Spanien vilket gav en nettointäkt på ca 12,5 mkr exklusive kostnader för ny målvakt på likvärdig nivå. Denna intäkt fanns ej i beslutad budget.
De totala intäkterna 69489 tkr kommer främst från matchintäkter 15990 tkr, marknads- och reklamintäkter 13855 tkr samt transferintäkter 22792 tkr. De totala rörelsekostnaderna inklusive avskrivningar uppgick för perioden till 88789 tkr. Transferkostnader relaterade till ovanstående transferintäkter uppgick till 6836 tkr. Kostnaderna för spelare och ledare uppgick till 28875 tkr och för all övrig personal till 9338 tkr. Avskrivningarna för inventarier och mark uppgick till 453 tkr. Ersättningar till andra klubbar vid förvärv av spelare, det vill säga rättigheten till spelare, tas upp som en tillgång i balansräkningen vid tillfället för övergången. Avskrivning av beloppet sker sedan över tiden i direkt relation till berörd spelares kontraktstid med bolaget. Redovisningen av spelarförvärv följer de riktlinjer som Svenska Fotbollförbundet anvisat. T ex sker avskrivning med 1/36 per månad när ett spelarkontrakt löper över tre år. För år 2000 är avskrivningen för ovanstående 9138 tkr.

Orsakerna till att resultatet för året hamnade på budgeterad nivå trots intäkter för spelar-försäljningar till utlandet är främst följande. Kostnaderna för att skapa den nya organisationen inom bolaget har blivit högre än förväntat, dock är huvuddelen av detta av engångskaraktär. Vidare har kostnaderna för spelare inklusive avskrivningar av klubbersättningar blivit högre på grund av de nya spelarna under säsongen, Luke Casserly, Erik Edman och Daniel Andersson. Förväntade intäkter för spelarförsäljningar under hösten inom Sverige och Norden blev ej heller vad som var beräknat. De pågående diskussionerna mellan fotbollen och EU är säkert en bidragande orsak till det sistnämnda. På grund av det sportsliga resultaten under i första hand september, där vi förlorade kontakten med Halmstad i striden om allsvenska guldet, blev ej publikintäkterna vad vi räknat med under resterande delen av säsongen 2000. Med anledning av chefstränarskiftet har kostnader som normalt skulle belastat år 2001 också tagits under året. Totala summan av kostnader av engångskaraktär enligt ovan uppgår till ca 2750 tkr.

Kortfattad resultat- och balansräkning för moderbolaget lämnas nedan.
Observera att jämförelsesiffrorna för helåret 1999 i resultaträkningen innehåller enbart marknads- och sponsorsrelaterade intäkter och kostnader (idrottsliga verksamheten bedrevs 1999 i föreningen AIK).

Investeringar och finansiell ställning

Anläggningstillgångarna har sedan årsskiftet netto ökat med 36922 tkr. Största delen, eller 25228 tkr, utgörs av ersättningar till andra klubbar vid förvärv av spelare. Likvida medel har minskat netto med 22780 tkr. 30701 tkr har utbetalts till klubbar vid förvärv av spelare och 16 406 tkr har erhållits från föreningen AIK avseende det ovillkorade aktieägartillskottet som redovisats direkt mot eget kapital och ej via resultatet.

Resultaträkning (tkr)      2000-01-01   1999-01-01
                           2000-12-31   1999-12-31
 
Totala intäkter               69 489        8 180
Rörelsekostnader            - 79 198      - 6 030
Avskrivningar inventarier mm   - 453         - 77
Avskrivningar spelarförvärv  - 9 138           -
Finansiella intäkter och 
kostnader                      - 589        - 126
Resultat efter finansiella 
intäkter och kostnader      - 19 889        1 947  
Emissionskostnader                -       - 3 807
Årets resultat              - 19 889      - 1 860

Balansräkning (tkr)        2000-12-31   1999-12-31
 
Anläggningstillgångar         48 376       11 454
Kortfristiga fordringar och 
lager                         18 113        3 271
Kassa och bank                 5 900       28 680
SUMMA TILLGÅNGAR              72 389       43 405

Eget kapital                  24 657       28 140
Långfristiga skulder och 
avsättningar                  17 257        9 570
Kortfristiga skulder          30 475        5 695
SUMMA EGET KAPITAL OCH 
SKULDER                       72 389       43 405


Förändring av eget kapital
                              Aktie   Bundna   Fria
                             kapital reserver reserver
Belopp vid årets ingång       4 688   25 312   - 1 860
Ovillkorat aktieägartillskott     0        0    16 406
Årets resultat                    0        0  - 19 889
Belopp vid årets utgång       4 688   25 312   - 5 343

Eget kapital per aktie: 21 kronor

Avskiljare

Väsentliga händelser under 2000:

Verksamhetsåret 2000 med allsvensk topplacering
AIK Fotbolls insats i Allsvenskan blev godkänd med en slutlig tredjeplats i allsvenskan efter 26 omgångar. Ambitionen var högre men vi räckte inte till i slutet, kanske främst beroende på de långtidsskador på nyckelspelare som vi fick under säsongen. Detta ger också oss en plats i 2001 års Intertoto-cup som är en kvalificeringsturnering för UEFA-cupen. För femte gången på sex år nådde AIK finalen i Svenska Cupen där det blev förlust mot Örgryte med sammanlagt 1-2. I UEFA-cupen kvalificerade vi oss för huvudtävlingen genom att besegra vitryska Gomel med sammanlagt 3-0. Tyvärr, också under september månad, föll vi i första omgången mot danska Herfölge med totalt 1-2 efter förlängning. I Svenska Cupen 2000/2001 är vi fortfarande kvar och spelar nästa omgång i mars 2001 mot Assyriska från Södertälje. Seger i Svenska Cupen 2000/ 2001 ger plats i kvalificeringsomgången för UEFA-cupen 2001/2002. På spelarsidan drabbades vi, som nämndes ovan, av långtidsskador på Pontus Kåmark och Andreas Andersson. I bägge fallen svåra knäskador, vilket innebar att de ej kunde vara med under större delen av säsongen.

Damlaget avslutade säsongen storstilat och hamnade till slut på en fjärde plats i div 1 norra, vilket överträffade alla förhoppningar.

Förlängda samarbeten med viktiga samarbetspartners
AIK Fotboll AB har under året förlängt samarbetsavtalen med Adidas och EDS på fyra respektive två år. Vidare har vi sålt reklam och sponsringsmöjligheter under året för nästan15 miljoner kronor. Under året har vi även introducerat det s k AIK-Kortet med VISA-anslutning vilket vi tror blir ett naturligt hjälpmedel i framtiden för våra supportrar och anhängare.

Fortsatt ökande publiksiffror
Derbyt mot Hammarby den 8 maj lockade 34 004 åskådare till Råsunda, vilket blev årets bästa publiksiffra i Allsvenskan. AIK Fotboll hade på sina 13 hemmamatcher i allsvenskan 2000 ett publiksnitt på 14 474, den utan jämförelse högsta siffran för allsvenskan och som med mycket bred marginal överstiger fjolårets hemmasnitt på 13 521. Detta innebär att årets publiksnitt är det bästa sedan 1965. Den mycket positiva trenden håller i sig även inför 2001 och vi har i mitten av februari 2001 sålt över 6 000 säsongskort vilket är bättre än fjolårssiffran vid samma tidpunkt.

Förvärv och försäljningar av spelare samt förlängda kontrakt under 2000
Målvakten Mattias Asper skrev ett treårskontrakt med spanska klubben Real Sociedad. Ersättningen brutto till AIK Fotboll är ca 19 miljoner kronor samt en möjlighet att mot ersättning få spela en vänskapsmatch under 2001. Från ovanstående belopp avgår ersättning till Mjällby AIF enligt avtal. Som ersättare kom Daniel Andersson från Trelleborgs FF, som skrev ett 2,5-årskontrakt med AIK Fotboll. Från Australien kom Luke Casserly i maj och från Torino Calcio anslöt i början av augusti försvararen Erik Edman, på ett 3,5-årskontrakt. Förvärvspriset totalt för dessa är ca 8 miljoner kronor. Under året har Stefan Ishizaki, Benjamin Kebebe och David Ljung förlängt sina kontrakt med AIK Fotboll. Inför säsongen 2001 har kontrakt skrivits med Patric Andersson, från IFK Göteborg, Mats Rubarth, från Örebro SK, och Dime Jankulovski har hyrts för säsongen 2001. Pontus Kåmark har lämnat oss för IFK Göteborg och Lee Baxter för Malmö FF. Vidare har Ola Andersson och Michael Brundin slutat på elitnivå medan kontraktet ej förlängdes med Hans Bergh.

Tränar-byte
Stuart Baxter meddelade direkt efter allsvenskans slut att han önskade avbryta sitt kontrakt med oss, vilket bolaget accepterade. Vidare önskade ej Gerry Peyton förlänga sitt kontrakt.

Som ny chefstränare för vårt elitlag har anställts Olle Nordin, senast arbetande som tränare i IFK Norrköping. Som assisterande tränare har kontrakterats Peter Larsson, som bland många meriter också varit tongivande spelare i AIK Fotboll.

VD-skifte
Bolagets första verkställande direktör Sune Hellströmer lämnade oss i mitten av november 2000 för att bli generalsekreterare i Svenska Fotbollförbundet.

Som ny verkställande direktör har Sanny Åslund tillträtt från samma tidpunkt. Åslund var tidigare VD för Statoil Detaljist AB, dotterbolag till Statoil Detaljhandel AB. Sanny Åslund har också tidigare erfarenhet av AIK Fotboll, både som spelare och tränare.

Handeln med AIK Fotbolls aktier
Främst mot bakgrund av den negativa utvecklingen av aktiemarknaden hösten 2000 beslöt bolagets styrelse i oktober, efter bland annat diskussion med bolagets aktierådgivare, att avvakta med beslut om tidpunkt för en ny emission och notering på någon av OM Stockholmsbörsens listor. Handeln med bolagets aktier hanteras sedan början av februari 2001 via Handelsbanken Investment Banking.

Förslag till vinstutdelning
Mot bakgrund av att några fria vinstmedel ej finns tillgängliga kommer styrelsen för AIK Fotboll AB att föreslå till bolagsstämman att någon utdelning ej lämnas för år 2000.

Publicering av årsredovisning för 2000
Årsredovisning kommer att utsändas till samtliga berörda aktieägare senast den 24 mars 2001 och finns från samma datum tillgänglig hos bolaget.

Planerad bolagsstämma
Bolagsstämma är planerad att hållas den 19 april 2001 i Solna. Exakt tidpunkt och plats kommer att lämnas senare.

AIK Fotboll AB (publ)
Besöksadress:   Parkvägen 2A, Råsunda
Postadress:     Box 1257, 171 24 SOLNA
Telefon:        08 - 735 96 50
Fax:            08 - 735 96 79
Internet:       www.aik.se
E-post:         fotboll@aik.se

 

 

Delårsrapport augusti 2000
Delårsrapport april 2000

Avskiljare

Bokslut 1999