Startsida Innebandy 2010/11 Matcher Caperiotäby FC - AIK

Var?
Tibblehallen, Täby

När?
Fredag 21 januari 2011, kl. 19:00

Resultat:
8-9 sd (4-2, 3-2, 1-4, 0-1)

Publik:
1.016

Vad hände?
AIK vann prestigederbyt mot Caperiotäby på bortaplan och skaffade sig ett mentalt övertag inför kommande SM-slutspel.


Hur var matchen?
I den första perioden var spelet aningen avvaktande och ett ställningskrig. AIK försökte bygga upp ett anfallsspel och föra spelet, medan Täby backade hem. Hemmalaget fick de spelvändningar de ville ha och ledde matchen efter den inledande perioden trots mest bollinnehav och flest initiativ av AIK.

AIK började spela ett rakare anfallsspel i mittperioden och fick in fler bollar på mål, vilket resulterade i en kvittering. När en AIK-spelare sedan satt på botbänken gjorde Täby 5-4. Detta under vilda protester från bortalaget då man ansåg att målet föregicks av ett klart regelbrott som bäddade för målet. Denna händelse fick AIK-spelarna ur balans och Täby ökade på sin ledning två gånger om.

AIK vände matchen under de fem första minuterna i slutperioden då laget gjorde tre mål och en kvittering var ett faktum. Man växlade upp och spelade ett snabbare anfallsspel med många avslut, medan Täby var passiva i försvaret. Med knappt en minut kvar tog AIK för första gången ledningen i matchen genom Emanuel Anteners direktskott i krysset i power play.

Täby jagade kvittering genom att ta ut målvakten och spelade fem mot fem i box-play. AIK sjönk lågt i försvaret och Täby lyckades kvittera med två sekunder kvar. I efterföljande sudden death fick AIK fortsätta spela i numerärt överläge och Täby tog ut sin målvakt emellanåt. Det utnyttjade AIK:s Kim Nilsson som inte hade några svårigheter att överlista den sista Täby-backen och lägga in bollen i öppet mål.


Vad sa assisterande AIK:s huvudtränare Ulf Hallstensson efter matchen?
"Vi hade en tydlig plan för vad vi skulle göra, men det tog ett tag innan vi kom ur bekvämligheterna i spelet. Vi tog halvtaskiga beslut som vi straffades för. Vi visade sedan upp en moral som vi inte har visat upp på hela säsongen. Det var fullt ös! Känslan var att laget knöt näven och bestämde sig för att vända på matchen."


Vem var bäst i AIK?
Detta var en lagseger, men det är tjänstefel att inte nämna Karl-Johan Nilsson som var bäst på planen. Även Alexander Egebrant var utmärkt och David Gillek gjorde ett oerhört viktigt mål.


Hur gick det med Fredrik Djurling som utgick i tredje perioden?
Fredrik bröt näsbenet efter en armbåge från en Täby-spelare. Han fördes direkt till sjukhuset men det är i dagsläget oklart hur länge han blir borta från spel.


Vem ersatte Fredrik Djurling?
Fredrik Rydh gjorde ett suveränt inhopp och vinner matchen-i-matchen med 2-0.


Citatet:
"Karl-Johan var ett megabatteri där ute"
AIK-tränaren Ulf Hallstensson är imponerad av sin landslagskapten.

Matchfakta
DATUM 2011-01-21 TID 19:00
PLATS Tibblehallen PUBLIK 1.016
Caperiotäbt FC - AIK 8-9 SD (4 - 2, 3 - 2, 1 - 4, 0 - 1)
Första perioden
03.061 - 0 Rasmus Sundstedt (Johan Edlund)
05.031 - 1 Peter Fischerström (David Gillek)
08.012 - 1 Andreas Ackevi (Patrik Hagberg)
09.453 - 1 Rickie Hyvärinen (Linus Jämtdal)
10.223 - 2 Karl-Johan Nilsson (Patrik Edgren)
17.00U2 Karl-Johan Nilsson, AIK
17.364 - 2 Rickie Hyvärinen (Johan Edlund), PP
18.00U2 Filip Urwäder, Caperiotäby
Andra perioden
04.52U2 Patrik Edgren, AIK
09.204 - 3 David Gillek (Henrik Lorendahl)
11.07U2 Filip Urwäder, Caperiotäby
11.174 - 4 Karl-Johan Nilsson (Kim Nilsson), PP
11.38U2 Ricard Norman, AIK
12.205 - 4 Rickie Hyvärinen (Patrik Hagberg), PP
14.046 - 4 Andreas Ackevi (Patrik Hagberg)
14.237 - 4 Johan Edlund (Rasmus Sundstedt)
17.50U2 Ricard Norman, AIK
Tredje perioden
05.547 - 5 Kim Nilsson (Alexander Egebrant)
09.447 - 6 Alexander Egebrant (Karl-Johan Nilsson)
10.467 - 7 David Gillek (Peter Fischerström)
17.55U2 Linus Jämtdal, Caperiotäby
19.067 - 8 Emanuel Antener (Kristoffer Kranberg), PP
19.06U2+10 Linus Jämtdal, Caperiotäby
19.588 - 8 Patrik Hagberg (Rickie Hyvärinen), NU
19.58U2 Linus Jämtdal, Caperiotäby
Fjärde perioden
02.258 - 9 Kim Nilsson

 

 

På denna sida

Referat
Matchfakta

Läs även

Övriga matcher

Övrigt

A-truppen