Startsida Innebandy 2011/12 Läsvärt Nyheter

Joakim Nordström Ribbing ny huvudtränare

AIK Innebandy har utsett ny huvudtränare efter Mika Packalén, som sa upp sig 15 december. Ny ansvarig blir 45-årige Joakim Nordström Ribbing, som tränat AIK 1998-2001 och säsongen 2006/07.

– Vi har ett gott samarbete sedan tidigare. Jag ser på frågor som rör grundstruktur, ordning och reda på samma sätt som AIK. Det finns en stark uppbackning för en tränare i klubben, kommenterar Joakim Nordström Ribbing.

Joakim tränade AIK upp till högsta serien vid millennieskiftet. Han gjorde också en insats för klubben säsongen 2006/07, som gav AIK dess första Europacupguld.

– Vi har som målsättning att klara oss kvar. Får vi chansen att spela vidare den här säsongen, så ska vi försöka ´jäklas´ med så många som möjligt, kommenterar Nordström Ribbing den här säsongens målsättning.

Joakim tillträder sin tjänst som huvudansvarig från den 1 januari 2012. Kontraktet är tecknat säsongen ut. Som assisterande tränare fortsätter Peter Fischerström och Stefan Sinerius.

AIK Innebandy
Foto: Magus Neck
[111221]