|
Startsida
Ishockey
Säsongen 2008-09
Läsvärt
Artiklar och nyheter

Roger Melin ny tränare i AIK
Roger Melin tar över som ansvarig tränare för AIK Hockey. Roger vann SM-guld med Brynäs 1999 och har även meriter från Linköping, Färjestad, Frölunda och Tre Kronor. Nu väntar tre säsonger med AIK mot Elitserien.
Under torsdagen (3 april) skrev Roger Melin på ett treårskontrakt med AIK.
- Med rekryteringen av Roger lägger vi en mycket viktig pusselbit i bygget som ska ta AIK tillbaka till Elitserien, säger AIK Hockeys ordförande Mats Hedenström.
- Det är oerhört glädjande att få välkomna Sveriges kanske mest meriterade tränare till AIK, säger AIK Hockeys sportchef Anders Gozzi.
Roger har ett förflutet som spelare i AIK, säsongen 1975-76 blev det fem elitseriematcher för Gnaget. Dessutom var han AIK:s naprapat 1984-85. Tränarkarriären omfattar bland annat SM-guld med Brynäs 1999 och därefter sejourer i Linköping, Färjestad och Frölunda. Dessutom har han vid två tillfällen coachat Tre Kronor i samband med Karjala Tournament (1998 och 1999).
Nu är det som tränare han tar sig an AIK för tredje gången.
AIK Ishockey
Foto: Bildbyrån
[080403]

|