Startsida Ishockey Säsongen 2008-09 Läsvärt Artiklar och nyheter

Intensivt tempo på isträningen

De flesta tror nog att det är en rätt lugn period för spelarna så här i maj månad, men man kan inte ha mer helt fel i detta om man tror så. Alla vet att det är nu man bygger upp fysiken för vad som komma skall, men AIK nöjer sig inte med fysiken. Isträningen är ett moment i hela konceptet och som Roger Melin säger; "Har vi is ska vi nyttja den till fullo".

Jonas Möller och Roger Melin höll i isträningen idag. Först och främst är det fystränaren som kör olika övningar med spelarna. Många olika skridskoövningar som ger ökad balans och benstyrka. Tacklingsövningar som ökar styrkan i både överkropp och ben samt en hel del puckteknik där balans och benstyrka testas.

Det ser rätt jobbigt ut när man står där på läktaren. Det gäller verkligen att hålla tungan rätt i mun och man ska få ut det som fystränaren vill och jag är inte ett dugg avundsjuk på spelarna.
  En timme håller dessa övningar på och sen tar Melin över med tvåmålsspel.

Melin blandar rätt friskt bland formationerna. Förmodligen vill Roger känna av vilka som passar med vilka och se vilka egenskaper spelarna har. Det är full fart från start och alla vill verkligen visa att dom är bra.

I en femma med svarta tröjor hittar jag, Mattias Beck, Fredric Korduner och Rasmus Eriksson. Backar Mikael Österberg och Andreas Jungbeck. Det såg riktigt intressant ut.

I motståndarlaget med gula tröjor återfinns, Henrik Eriksson, Jonas Westerling och Johan Adolfsson på forwardssidan och Jonas Liwing samt juniorbacken Mikael Alba i en femma.

De tvåmål som spelas är riktigt kul att se. Man är så inmatad med tidigare säsongers uppställningar att det blir svårt att lokalisera spelarna. Men de kedjor som fanns på isen idag, var riktigt intressanta. Sen får man nog vänta ett tag innan man vet vilka spelare som kommer att spela med vilka, men det är kul att följa laget från start.

Mattias Beck fick vid två tillfällen lägga straffar eftersom utvisningar inte existerar på träningen. Två straffar och två mål. Den första straffen satt rakt upp i krysset, helt otagbart för målvakten. Den andra väntade Beck ut målvakten och satte pucken mellan benskydden hur kallt som helst.

Det ser lovande ut och det som verkligen är kul att se, det är glädjen. Glädjen att slita med dessa tunga övningar för att sedan ge järnet under tvåmålsspelet.

När ispasset är slut så väntar bara tio minuters löpning, sen är det klart för den här dagen.

Text: Marie Lichtenstein
Foto: Magnus Neck
[080521]

 

 

Läs även

Allt om säsongen

Avskiljare