Startsida Ishockey Säsongen 2008-09 Läsvärt Artiklar och nyheter

Det drar ihop sig

Lag gult vann hockeymatchen i tisdags och leder därmed matcherna inbördes med 6-5. Lag svart var alltså tvingade att vinna innebandymatchen för att hålla jämnt skägg med lag gult.

Man märker redan på uppvärmningen att det är lite spänt i de båda lägren. Visst pratar spelarna med varandra, men lag svart ställer upp sig direkt och börjar öva skott och straffar på sin målvakt. Jonathan Bjurö från BJ har tagit plats mellan stolparna för lag svart och som vanligt i full hockeymundering. Det kanske inte så jobbigt att spela men genom att alla skydd är på så borde det vara olidligt varmt för målvakterna.

Anton Pettersson vaktar lag gults mål och det är samma visa där, spelarna tränar skott, passningar och dribblingar.

Det är i princip samma laguppställningar som när killarna spelar hockey och det är lag gult som tar ledningen genom Engblom. Bergström passar Sandberg som snabbt skickar iväg bollen till Engblom och lag gult tar ledningen med 1-0.

Från lag svarts bänk kan man höra hur Gahn tar tag i taktpinnen och det blir en hel del taktiksnack, vilket tydligen hjälpte för lag svart kvitterar genom Valter ”Valle” Rönning på förarbete av Jungbeck.

Att Jonas Liwing är en offensiv back visade han prov på många gånger under dagens match. Bergström skickar en pass från sidan av målet till Liwing som dyker mot mål och Bjurö i målet har inte en chans att reagera. Första perioden till ända och denna gång är det inga straffar i mellanperioden.

Andra perioden är inte gammal när Rasmus Ericsson jobbar in kvitteringsmålet 2-2 efter assister av Beck och Gahn. Det blev en snabb replik från lag gult genom Christian Sandberg. Engblom skickar iväg ett riktigt smörpass till Sandberg som enkelt kan sätta 3-2. Efter detta mål går det undan. Först skickar Tobias Eriksson bollen i stolpen och man hör ett vrål från Sandberg, -neeeeeej! Men Sandberg kommer att få jubla strax därefter när Liwing skickar iväg ett skott från mittplan och Sandberg skarvar in bollen. 5-2 kommer som ett bre på posten fast då är det Bergström som passar Sandberg.

Lag gult har verkligen gått upp farten i matchen och efter ett fantastiskt spel mellan Liwing, Bergström och Engblom kan Bergström öka på ytterligare till 6-2. För tillfället hänger inte lag svart med alls. Den farten lag svart hade i den förra innebandymatchen finns inte där och det är för tillfället lite halvjobbigt att hänga med ett vilt anstormande lag gult. Kedjan med Sandberg, Bergström och Engblom fortsätter att producera och 7-2 är ett faktum.

Det är inget att göra för lag svart mer än att sätta högsta fart nu om dom ska ha en chans att hänga med. Men oturen grinar dom i ögonen och bollarna hamnar mest i magen på lag gults målvakt, vilket ”Öset” poängterar på avbytarbänken. –”Vi måste sluta skjuta i magen på ”målisen”, placera bollen i stället” Någon måste ha hört detta för helt plötsligt var det reducerat till 7-3 genom Gahn. Beck, R Ericsson stormar fram och efter en målvaktsretur kan Gahn sätta bollen i mål. Nu hjälpte inte detta utan Johan Adolfsson kan sätta 8-3 och därmed punktera matchen, trodde man.

Men det här är ett gäng vinnarskallar som är på plan. Det finns inte att någon ger sig, så nu är det bara att vinna som gäller för lag svart och dom sätter högsta fart framåt. Stefan Johansson får ett riktigt bra pass av Gahn och kan sätta 4-8. Mattias Beck forcerar in 5-8 efter bra förarbete av Gahn och Ericsson, men tyvärr så räcker inte det denna match. Lag gult lyssnar med domaren om hur mycket det är kvar och då återstår det en minut. När det är 30 sekunder kvar börjar lag gult att jubla och spelarna inne på plan håller iskallt kvar bollen på egen planhalva och låter klockan gå och segern är säkrad.

Nu gäller det för lag svart att ta tag i dels hockeymatchen på tisdag och fotbollsmatchen på torsdag för att vi ska få se en avgörande hockeymatch tisdagen den 24 juni då det är ”Öppet Hus” nere på Ritorp.

Matchfakta
Lag Svart – Lag Gult

Första perioden

0-1 David Engblom (Chritstian Sandberg, Patrik Bergström)
1-1 Valter Rönning (Andreas Jungbeck)
1-2 Jonas Liwing (Patrik Bergström)

Andra perioden
2-2 Rasmus Ericsson (Mattias Beck, Kristian Gahn)
2-3 Christian Sandberg (David Engblom)
2-4 Christian Sandberg ( Jonas Liwing)
2-5 Christian Sandberg (Patrik Bergström)
2-6 Patrik Bergström (Jonas Liwing)
2-7 Christian Sandberg (Davis Engblom, Patrik Bergström)

Tredje perioden
3-7 Kristian Gahn (Mattias Beck, Rasmus Ericsson)
3-8 Johan Adolfsson (Patrik Bergström, Christian Sandberg)
4-8 Stefan Johansson (Kristian Gahn)
5-8 Mattias Beck (Kristian Gahn, Rasmus Ericsson)

Lag gult leder den interna matchen med 7-5 när det återstår tre matcher.
Två hockeymatcher och en fotbollsmatch ska avgöra vilket lag som tar hem den prestigefyllda segern.

Efter denna match är det återigen magen som ska tränas den sista kvarten. Övningarna är som tidigare med ett undantag att Jonas Möller har gjort en av övningarna något svårare. Spelarna ska ligga på sidan med raka ben och lyfta kroppen uppåt. Den övningen tog ordentligt på redan trötta spelare. Efter denna omgång så är det att springa hem till Ritorp igen och där får man äntligen lite vila, ja i alla fall till i morgon där det står enbart fysträning på programmet.

Rättelse:
Det blev fel målvakt presenterad för lag svart på tisdags träningen. Det vara Jonathan Bjurö (BJ) som stod i mål och ingen annan. Jonathan förtjänar de beröm han är värd.

Text och foto: Marie Lichtenstein
[080614]

 

 

Läs även

Allt om säsongen

Avskiljare