|
Startsida
Ishockey
Säsongen 2008-09
Läsvärt
Artiklar och nyheter

Gammal fortfarande äldst på torsdagsträningen
Det blev ingen revansch för det svarta laget på torsdagens träning. Laget har förlorat och då är det ingen idé att ens försöka snygga till siffrorna, sa en spelare. Så det blev en fotbollsmatch mellan ung och gammal istället. Och det skulle visa sig att gammal fortfarande är äldst.
Lag ungt bestod av: Tobias Ericsson, Valter Rönning, Fredric Korduner, Stefan Johansson, Daniel Bång, Fredrik Carlsson, Daniel Sveen och Mikael Alba.
Lag gammalt ställde upp med: Johan Adolfsson, David Engblom, Mikael Gahn, Johan Ryno, Mattias Beck, Andreas Jungbeck, Jonas Liwing och Mikael Österberg.
Lag gammalt tog kommandot och David Engblom fick iväg ett drömskott från mittcirkeln rätt upp i krysset. Mikael Alba stod lite väl långt ut och hade inte en chans att nå bollen.
Daniel Bång kvitterar när han bryter ett uppspel och bredsidar in bollen bakom Johan Adolfsson.
Sen är det full fart från båda lagen. Eftersom det bara var åtta spelare i varje lag så byts chanserna om vartannat men lag gammalt drar ifrån. Det var ingen som hade en tanke på att hålla siffrorna nere utan anfall är bästa försvar vilket slutställningen vittnade om till slut.
Lag ungt fick som bestraffning göra 50 extra armhävningar vilket kändes ordentligt efter 2 x 35 minuter.
På måndag kommer spelarna att gå igenom ett nytt fystest och då får Jonas Möller svar på om träningen ger de resultat han önskar sig.
Målskyttar:
1-0 David Englom
1-1 Daniel Bång
1-2 Stefan Johansson
2-2 Jonas Liwing
3-2 Mattias Beck
3-3 Valter Rönning
3-4 Daniel Bång
4-4 Mattias Beck
5-4 Mattias Beck
6-4 Andreas Jungbeck
7-4 Kristian Gahn
7-5 Tobias Ericsson
8-5 Jonas Liwing
8-6 Självmål lag gammal
9-6 Kristian Gahn
10-6 Jonas Liwing
10-7 Valter Rönning
10-8 Daniel Bång
11-8 Jonas Liwing
12-8 Mattias Beck
12-9 Tobias Ericsson
12-10 Fredric Korduner
13-10 Mattias Beck
13-11 Daniel Bång
14-11 Jonas Liwing
15-11 Mattias Beck
Text och foto: Marie Lichtenstein
[080623]

|