Startsida Ishockey Säsongen 2008-09 Läsvärt Artiklar och nyheter

Henrik vann klackkortet

Inför söndagens fotbollsdrabbning på Råsunda fanns AIK Hockey på plats och delade ut flyers till alla som gick in på Norra Ståplats. Med dessa flyers kom chansen att vinna ett klackkort till hockeysäsongen 20008/09. Sent samma kväll drog AIK Hockey en vinnare, och det blev Henrik Jonsson som vann klackkortet.

AIK Hockey ringde upp Henrik sent på söndagskvällen och gratulerade till klackkortet

- Nä, är det sant? Det trodde jag aldrig.

Man måste ju våga för att vinna?
- Ja, det är ju sant, men man tror nog inte på det ändå.

Hur har du följt AIK Hockey tidigare säsonger?
- Jag kommer från Norrland men jag har följt dom rätt mycket när dom spelat i HockeyAllsvenskan, fast det har ju då blivit bortamatcher.

Så det har inte blivit många matcher på Hovet?
- En del har det blivit under åren. Min pappa bodde här i Stockholm och när jag besökte honom så blev det alltid hockey.

Men det blir lite fler besök på Hovet nu?
- Ja, jag har ju flyttat ner till Stockholm och Solna, så nu blir det riktigt kul.

Vad tror du om kommande säsong?
- Det är jättekul med alla hemvändare. Det känns mycket bättre den här säsongen jämfört mot den förra. Man måste ju tro på laget och att vi snart är tillbaka i Elitserien.

Vad är ditt bästa hockeyminne med AIK?
- Oj, jag måste nog tänka lite. Eller förresten, det måste vara när jag och kompis var och såg en play-offmatch i Umeå för många år sedan. Vi var bara två AIK:are där men vi sjöng hela matchen. Efter matchen kom spelarna fram och tackade oss, det var stort.

Text: Marie Lichtenstein
[080811]

 

 

Läs även

Allt om säsongen

Avskiljare