Startsida Ishockey Säsongen 2008-09 Läsvärt Artiklar och nyheter

Löfberg är hemma igen och vill spela upp AIK i Elitserien

Stockholmskillen Christofer Löfberg är tillbaka i AIK. Närmast kommer han från Rögle där han säsongen 2007/08 var med om att spela upp laget till Elitserien. Nu väntar spel i AIK, i första hand fram till den 31 december. "Det vore riktigt kul att få vara med och spela upp AIK i Elitserien. Då har jag varit med om att spela upp två lag i Elitserien på två år", skrattar Löfberg.

Du är tillbaka i AIK efter några år på utflykt.
- Ja, jag är äntligen hemma igen, skrattar Christofer.

Är det några spelare du känner sen tidigare?
- Jag har ju spelat juniorhockey med "Öset" [Mikael Österberg]. Sen spelade jag även med Jonas Liwing i J20. Jag känner Ryman sen tidigare, och Sandberg och Bång spelade i J18 när jag spelade i J20. Jag känner även Ryno, vi spelade tillsammans i juniorlandslaget, så det känns bra.

Så du känner dig välkommen bland spelarna?
- Absolut, det är skönt att vara här.

Hur kom det sig att du kom till AIK egentligen?
- Jag har väl inte fått någon riktig chans i Rögle nu i Elitserien, så jag pratade med min agent och då hade Gozzi varit i kontakt med honom, eller om det var tvärtom och det kändes helt perfekt för mig att komma tillbaka till AIK.

Så inga tveksamheter att flytta tillbaka till Stockholm igen?
- Nej, absolut inte. Det känns verkligen klockrent att få spela med AIK.

Lånekontraktet gäller till och med december?
- Ja, fram till och med den 31 december. Sen ska väl mitt jobb i AIK utvärderas, sen får vi se.

Vad förväntar du dig nu när du är här?
- Hoppas att jag kan spela mig till bra med istid och att jag kan vara med och hjälpa AIK.

Du var ju med när Rögle gick upp i Elitserien?
- Ja, och det skulle inte vara fel att vara med och spela upp AIK också. Det beror ju på vad som händer efter den 31 december, men att vara med och spela upp två lag till Elitserien på två säsonger, det vore rätt kul.

Efter att du nu spelat i Elitserien, vad tror du om omställningen till HockeyAllsvenskan?
- Det är nog högre tempo i HockeyAllsvenskan. Det är mycket "tuta och kör" om man jämför med Elitserien. Det är mer kvalité på spelarna i Elitserien, dom är helt enkelt mer individuellt skickliga.

Vad kan vi på läktaren förvänta oss av dig som spelare på isen?
- Jag brukar bland annat spela mycket i numerära överlägen och hoppas att jag får göra det nu med, men man kan inte ta något för givet. Istiden förtjänar man.

Om du är duktig i powerplay, hur är det i boxplay?
- Njae, där är det nog andra spelare i laget som är bättre, skrattar Christofer.

Läser man om dig som spelare så är alla rätt överens om att du har ett mycket bra skott?
- Jo, många har sagt det till mig och det ska jag väl försöka utnyttja.

Du har nu precis avslutat din första träning med AIK?
- Det kändes riktigt bra. En genomkörare med bra tempo och mycket närspel, vilket är tufft men nyttigt.

Din första match blir mot Borås?
- Det kommer bli väldigt inspirerande och jag hoppas att det ska bli något mål också, skrattar Löfberg.

Text: Marie Lichtenstein
Foto: Bildbyrån
[081029]

 

 

Läs även

Allt om säsongen

Avskiljare