Startsida Ishockey Säsongen 2008-09 Läsvärt Artiklar och nyheter

Leksand har förstärkt inför årets Kvalserie och bland annat hämtat åter Robert Petrovicky från tjeckiska Vitkovice.

Leksand måste vara med från start och sätta sina chanser

Marcus Simm, redaktör och skribent på Masungnen på Svenska Fans och Leksands-bloggare på Dalarnas Tidningar, ger sina tankar om Leksands säsong så här långt, den kommande Kvalserien och onsdagens utsålda drabbning mellan AIK och serieledande Leksands IF.

Leksand har utan större problem tagit sig till kvalserien. Varför har man varit så överlägsna?
- Lagmoral och vilja. Det finns det mycket av i Leksand. Man har en bra stomme i laget som varit med de här tre åren i HockeyAllsvenskan och i år är det ju tänkt att man ska ta sig upp till elitserien.
- En annan anledning till att LIF varit så överlägsna i serien är forwardsbesättningen man har. Jag är nog inte ensam om att tycka det är HockeyAllsvenskans i särklass bästa anfall. På senare tid har man ju även förstärkt med Mathias Johansson och nygamle Robert Petrovicky vilket gör anfallet ännu starkare. Det tror jag är den främsta anledningen.

Leksand har i vissa matcher fullständigt krossat motståndet men har förlorat båda mötena mot både AIK och Malmö. Hur förklarar du det?
- Att man inte varit med från första början. I höstas när det var match på Hovet så var Leksand inte alls med och vaknade på tok försent. I den tredje perioden dominerade man spelet, men vad hjälpte det när man inte var med från början?
- Hemmamatchen mot Malmö är en stor gåta. Leksand dominerade fullständigt men kunde inte göra mål. Malmö var effektiva och hade mer kyla. I de övriga matcherna tror jag mest att det har handlat om tillfälligheter. Spelmässigt är de här lagen jämna med varandra. Det ska bli spännande på onsdag kväll.

Vilka kommer att bli Leksands nyckelspelare i kvalet?
- Oj, det finns flera profiler. Men ska det vara några så får det bli Pelle Prestberg, Mathias Johansson, Robert Petrovicky, Antti-Jussi Niemi och Jan Huokko. Givetvis blir även målvakten en nyckelspelare, men om det blir Eddie Läck eller Jere Myllyniemi som får förtroendet vet jag inte i detta nu.

AIK är med ena skridskon i kvalserien. Vilka möjligheter tror du att AIK har att bli ett av de två lag som tar sig till Elitserien?
- Självklart kan laget nå elitserien, men det blir givetvis svårt. Jag undrar hur laget klarar sig utan hänföraren Dick Tärnström i laget... förlust borta mot Malmö i fredags. Jag vet inte vad jag svara men laget har potentialen. Fast AIK kommer inte att vara en av förhandsfavoriterna. Det blir lagen från elitserien, följt av Leksand.

Vad talar för att Leksand skall kunna ta revansch på AIK?
- Först och främst att man är med redan från början och att man sätter sina chanser. Mot AIK och Malmö har man missat lägen som man i vanliga fall gjort mål på. Givetvis krävs det även att försvaret är på topp samt att spelare som exempelvis Marcus Jonasén och Antti-Jussi Niemi vågar dela ut några smällar. Till sist, hålla sig borta från utvisningsbåset.

Jag får avsluta med att hälsa Leksands supportrar välkomna till Hovet och be om ett tips hur matchen slutar?
- 3-2 till Leksand efter straffar.

Text: Jonas Virdalm
Foto: Bildbyrån
[090215]

 

 

Läs även

Allt om säsongen

Avskiljare