Startsida AIK Läsvärt 2008-09

Ungdomskommittén (UK) söker förstärkning

Inför säsongen 09/10 behöver vi förstärka ett par platser i UK.

AIK Innebandy har under en tid arbetat med mer riktat föreningsutveckling och vi är nu inne i en spännande fas där det händer mycket av positiv karaktär.

Fredagens Kickoff med ”Vi spelar ihop” blev startskottet för vårt tvååriga utbildningsprogram i värdegrundsfrågor.

Tillsammans är ett projekt som är i startgroparna där tanken är att vi inom föreningen ska få chansen att göra mer saker tillsammans. Det innebär allt ifrån att herrspelare ska synas mer tillsammans med våra ungdomar till att ledare och föräldrar ska hitta nya mötesplatser för att vi enklare ska kunna genomföra arrangemang där alla får känna delaktighet.

I och med konsulenttjänsten som AIK Innebandy nu har, så har många administrativa delar av verksamheten lagts till kansliet. Det innebär att UK kan jobba mer effektivt!

Är du engagerad, har många idéer, gillar att planera och genomföra projekt? Ja, helt enkelt vill vara med och utveckla vår spännande förening? Då tycker vi att du ska höra av dig till oss! Du kan vara förälder, farmor, mormor, farbror, kusin… Eller känner du någon person som du tycker skulle passa att jobba med föreningsutveckling.

Du får chansen att under våren delta på UK:s styrelsemöten för att känna dig för om detta är något för dig.

Är du intresserad eller har frågor. Kontakta vår konsulent: annika.lundin@aik.se eller 08- 735 96 26.

Vi ser fram emot nya krafter!

Ungdomskommittén, AIK Innebandy
Foto: Magnus Neck
[090219]

 

 

Läs även

Klubbgemensamma nyheter, artiklar o dyl

Avskiljare