AIK noterade 0-0 för andra allsvenska bortamatchen i rad då man under söndagen mötte Kalmar FF på Guldfågeln Arena. Hemmalaget var det något bättre laget i den första halvleken, men den andra halvleken tillhörde AIK. Närmare än ett par bra skott från Mohamed Bangura och inhopparen Niclas Eliasson kom dock inte AIK i den 14:e omgången.
Efter att i torsdags ha gjort sin tävlingsdebut för AIK i Uleåborg var det på söndagen dags för Oscar Linnérs allsvenska debut då AIK sprang in på Guldfågeln Arena i Kalmar. Det var en ganska tuff inledning på matchen och det såg ett tag ut som om den mycket orutinerade domaren Per Melin med endast två allsvenska matcher på CV:et skulle få en jobbig eftermiddag.
Oscar Linnérs första ingripande kom i den tionde minuten då han boxade bort ett inlägg från högerkanten, men bollen hamnade hos Romário Pereira Sipião som sköt ett studsande skott som gick strax utanför den bortre, vänstra stolpen. Skottet var i princip den enda farligheten under de första 20 minuterna i en händelsefattig match. I den 21:a minuten bröt Dickson Etuhu framåt i planen och spelade in en stickare till Mohamed Bangura som fick ett bra skottläge ur fritt läge från högerkanten av straffområdet, men målvakten Lars Cramer låg kvar lite med det släpande högerbenet och lyckades rädda med just den kroppsdelen.
Fyra minuter senare tog Henok Goitom emot en boll utanför straffområdet och vände bort sin försvarare innan han fick iväg ett halvfarligt markskott som gick en dryg meter utanför den bortre, högra stolpen. Domaren blåste av matchen i den 28:e minuten då det redan innan matchstart var bestämt att en vattenpaus i vardera halvlek stod på programmet. När spelet kom igång igen slarvade AIK i backlinjen i den 32:a minuten och Marcus Antonsson kom igenom på vänsterkanten, tog sig in i straffområdet och sköt ett hårt skott som Oscar Linnér parerade och noterade därmed sin första räddning i en tävlingsmatch för AIK.
Det blev mer och mer Kalmar FF och de fick en mängd skottlägen, men samtliga avslut gick utanför AIK-målet. I den 44:e minuten kom matchens första hörna och den blev AIK:s från vänsterkanten. Johan Blomberg lyfte in bollen och den passerade målvakten Lars Cramer vid den bortre stolpen och nådde huvudet på Mohamed Bangura, men han lyckades inte styra bollen innanför den högra stolpen. 0-0 i paus och ingen vidare match.
AIK inledde den andra halvleken klart bättre än den första och tog omgående hand om kommandot. Efter en kvarts spel kom den första heta målchansen efter att Henok Goitom skarvat fram bollen till Mohamed Bangura centralt utanför straffområdet och AIK-forwarden vände bort mittbacken Ludvig Öhman innan han sköt ett hårt skott, men bollen for rakt på hemmamålvakten som hade fått stora problem om bollen gått bredvid honom istället.
Domaren hade ingen jättebra dag på jobbet utan släppte för många närkamper redan från matchstart vilket ledde till stundtals stor irritation på planen och han missade även varsin solklar hörna till lagen under den andra halvleken, för AIK i den 57:e minuten och för Kalmar i den 69:e minuten.
Med kvarten kvar vände Marcus Antonsson bort Noah Sonko Sundberg och tog sig in i AIK:s straffområde på högerkanten, men i den följande situationen var Per Karlsson på plats och rensade bort bollen till en resultatlös högerhörna. Precis som i den första halvleken så tog Kalmar FF över efter vattenpausen, dock utan att skapa några målchanser. I den 82:a minuten vände AIK spelet genom Dickson Etuhu och han spelade ut bollen till inhopparen Niclas Eliasson till höger i straffområdet. Eliasson vände bort Marcus Thorbjörnsson, men Ludvig Öhman lyckades täcka avslutet till en hörna. Hörnan från vänster av just Eliasson blev halvfarlig då den fastnade framför mål och Henok Goitom snurrade runt och sköt, men på täckande Marcus Nilsson till en ny hörna.
Med drygt tre minuter kvar av ordinarie tid klev Niclas Eliasson in från sin högerkant och avlossade ett pressat skott som tvingade Lars Cramer till en bra räddning som ledde till AIK:s fjärde hörna i matchen. Inget av lagen lyckades forcera fram någon stor målchans under slutminuterna och matchen slutade 0-0. AIK:s tuffa bortasvit fortsätter därmed och laget har nu inte vunnit någon av de inledande sju bortamatcherna i Allsvenskan, senast som det hände var för 33 år sedan… Nästa chans kommer på Olympia om två veckor.